Picture of the Colorado State Seal

Colorado
Secretary of State
Wayne W. Williams

Picture of Secretary of State Wayne W. Williams

Skip to content
Picture of the Colorado State Seal.

Colorado
Secretary of State
Wayne W. Williams

×

2016 General Judicial Retention List

Excel version (XLS) Excel version (XLSX)

The following judges are standing for retention on the 2016 general election ballot. This list will be finalized on September 13.

Judge name William Hood
Office Colorado Supreme Court
District State
Judge name Karen M. Ashby
Office Court of Appeals
District State
Judge name Michael H. Berger
Office Court of Appeals
District State
Judge name Steven L. Bernard
Office Court of Appeals
District State
Judge name Stephanie E. Dunn
Office Court of Appeals
District State
Judge name David Furman
Office Court of Appeals
District State
Judge name Robert D. Hawthorne
Office Court of Appeals
District State
Judge name Jerry N. Jones
Office Court of Appeals
District State
Judge name Anthony J. Navarro
Office Court of Appeals
District State
Judge name Gilbert M. Román
Office Court of Appeals
District State
Judge name Diana Terry
Office Court of Appeals
District State
Judge name Dennis J. Hall
Office District Court
District 01
Judge name Philip James McNulty
Office District Court
District 01
Judge name Jeffrey Ralph Pilkington
Office District Court
District 01
Judge name Todd L. Vriesman
Office District Court
District 01
Judge name Karen L. Brody
Office District Court
District 02
Judge name Edward David Bronfin
Office District Court
District 02
Judge name Ross B. H. Buchanan
Office District Court
District 02
Judge name Kandace C. Gerdes
Office District Court
District 02
Judge name Michael A. Martinez
Office District Court
District 02
Judge name Andy McCallin
Office District Court
District 02
Judge name William D. Robbins
Office District Court
District 02
Judge name Brian Whitney
Office District Court
District 02
Judge name Laurie A. Clark
Office Juvenile Court
District 02
Judge name Donna J. Schmalberger
Office Juvenile Court
District 02
Judge name D. Brett Woods
Office Juvenile Court
District 02
Judge name Leslie J. Gerbracht
Office District Court
District 03
Judge name Robin Lynn Chittum
Office District Court
District 04
Judge name David A. Gilbert
Office District Court
District 04
Judge name Deborah J. Grohs
Office District Court
District 04
Judge name Gilbert Anthony Martinez
Office District Court
District 04
Judge name G. David Miller
Office District Court
District 04
Judge name Marla Prudek
Office District Court
District 04
Judge name Paul R. Dunkelman
Office District Court
District 05
Judge name Wayne Patton
Office District Court
District 05
Judge name Karen Ann Romeo
Office District Court
District 05
Judge name William L. Herringer
Office District Court
District 06
Judge name Jeffrey Raymond Wilson
Office District Court
District 06
Judge name Carroll Michelle Brinegar
Office District Court
District 08
Judge name Gregory M. Lammons
Office District Court
District 08
Judge name John Fowler Neiley
Office District Court
District 09
Judge name Thomas B. Flesher
Office District Court
District 10
Judge name Jill S. Mattoon
Office District Court
District 10
Judge name Larry Charles Schwartz
Office District Court
District 10
Judge name Stephen A. Groome
Office District Court
District 11
Judge name Patrick William Murphy
Office District Court
District 11
Judge name Martin A. Gonzales
Office District Court
District 12
Judge name Mary C. Hoak
Office District Court
District 14
Judge name Stanley A. Brinkley
Office District Court
District 15
Judge name Mark A. MacDonnell
Office District Court
District 16
Judge name Michael Andrew Schiferl
Office District Court
District 16
Judge name Emily Elizabeth Anderson
Office District Court
District 17
Judge name Katherine Delgado
Office District Court
District 17
Judge name Thomas R. Ensor
Office District Court
District 17
Judge name F. Michael Goodbee
Office District Court
District 17
Judge name Patrick T. Murphy
Office District Court
District 17
Judge name Jill-Ellyn Straus
Office District Court
District 17
Judge name Natalie T. Chase
Office District Court
District 18
Judge name Jeffrey K. Holmes
Office District Court
District 18
Judge name Frederick Thomas Martinez
Office District Court
District 18
Judge name Carlos Armando Samour Jr.
Office District Court
District 18
Judge name David John Stevens
Office District Court
District 18
Judge name Elizabeth Ann Weishaupl
Office District Court
District 18
Judge name Warren Troy Hause
Office District Court
District 19
Judge name Julie C. Hoskins
Office District Court
District 19
Judge name Shannon D. Lyons
Office District Court
District 19
Judge name Thomas J. Quammen
Office District Court
District 19
Judge name Andrew Hartman
Office District Court
District 20
Judge name Bruce Langer
Office District Court
District 20
Judge name Richard T. Gurley
Office District Court
District 21
Judge name Valerie J. Robison
Office District Court
District 21
Judge name Douglas S. Walker
Office District Court
District 22
Judge name Leroy D. Kirby
Office County Court
District Adams
Judge name Anne M. Ollada
Office County Court
District Arapahoe
Judge name Samuel Scott Vigil
Office County Court
District Bent
Judge name William P. Alderton
Office County Court
District Chaffee
Judge name Rachel J. Olguin-Fresquez
Office County Court
District Clear Creek
Judge name Sandra K. Miller
Office County Court
District Delta
Judge name Doris E. Burd
Office County Court
District Denver
Judge name Beth A. Faragher
Office County Court
District Denver
Judge name Gary M. Jackson
Office County Court
District Denver
Judge name John M. Marcucci
Office County Court
District Denver
Judge name Nicole M. Rodarte
Office County Court
District Denver
Judge name Andre L. Rudolph
Office County Court
District Denver
Judge name Theresa A. Spahn
Office County Court
District Denver
Judge name E. Dale Boyd
Office County Court
District Dolores
Judge name Katharine T. Sullivan
Office County Court
District Eagle
Judge name Laura Norris Findorff
Office County Court
District El Paso
Judge name Karla J. Hansen
Office County Court
District El Paso
Judge name Daniel S. Wilson
Office County Court
District El Paso
Judge name Alvin K. Lutz
Office County Court
District Hinsdale
Judge name Bradley Allen Burback
Office County Court
District Jefferson
Judge name Verna L. Carpenter
Office County Court
District Jefferson
Judge name Tammy Greene
Office County Court
District Jefferson
Judge name K.J. Moore
Office County Court
District Jefferson
Judge name Jonathan Shamis
Office County Court
District Lake
Judge name Mary Joan Berenato
Office County Court
District Larimer
Judge name Kraig Ecton
Office County Court
District Larimer
Judge name Joshua B. Lehman
Office County Court
District Larimer
Judge name Ray Ann Brammer
Office County Court
District Logan
Judge name Craig P. Henderson
Office County Court
District Mesa
Judge name Gretchen B. Larson
Office County Court
District Mesa
Judge name Ruth M. Acheson
Office County Court
District Mineral
Judge name Kimbra Leigh Killin
Office County Court
District Phillips
Judge name Laurie Noble
Office County Court
District Rio Blanco
Judge name Anthony Douglas Edwards
Office County Court
District San Juan
Judge name Tera Neugebauer
Office County Court
District Sedgwick
Judge name Edward Jude Casias
Office County Court
District Summit

Last updated August 5, 2016, 12:27 PM