State Representatives

Election results > Abstract home > Primary Election results > Republican Party ballot 
 >  District  

 

 

District 1

County John Kidd (REP) James Wildt (REP) Total
Denver 1,620 609 2,229
Jefferson 25 6 31
Total 1,645 615 2,260

 

District 2

County TJ Tyrrell (REP) Total
Denver 1,312 1,312
Total 1,312 1,312

 

District 3

County Brian Watson (REP) Total
Arapahoe 3,960 3,960
Total 3,960 3,960

 

District 4

County Stuart Siffring (REP) David William Dobson (REP) Total
Adams 0 0 0
Denver 382 486 868
Total 382 486 868

 

District 5

County Ronnie Nelson (REP) Matthew Zielinski (REP) (Write-In) Total
Adams 0 0 0
Denver 565 28 593
Total 565 28 593

Top

District 6

County Robert Hardaway (REP) Total
Denver 2,176 2,176
Total 2,176 2,176

 

District 7

County Travis French (REP) Total
Adams 0 0
Denver 523 523
Total 523 523

 

District 8

County Alan Johnson (REP) Total
Adams 0 0
Denver 688 688
Total 688 688

 

District 9

County Celeste R. Gamache(REP) Total
Arapahoe 171 171
Denver 2,056 2,056
Total 2,227 2,227

 

District 10

County William H. Eckert (REP) Total
Boulder 1,611 1,611
Total 1,611 1,611

Top

District 11

County Ellyn Hilliard (REP) Total
Boulder 3,927 3,927
Total 3,927 3,927

 

District 12

County Russ Lyman (REP) Total
Boulder 3,418 3,418
Total 3,418 3,418

 

District 13

County Adam Ochs (REP) Total
Boulder 960 960
Clear Creek 430 430
Gilpin 218 218
Grand 1,291 1,291
Jackson 247 247
Total 3,146 3,146

 

District 14

County Dan Nordberg (REP) Total
El Paso 7,442 7,442
Total 7,442 7,442

 

District 15

County Mark Waller (REP) Total
El Paso 5,306 5,306
Total 5,306 5,306

Top

District 16

County Janak Joshi (REP) Total
El Paso 7,313 7,313
Total 7,313 7,313

 

District 17

County Mark H. Barker (REP) Total
El Paso 2,465 2,465
Total 2,465 2,465

 

District 18

County Jennifer George (REP) Total
El Paso 4,793 4,793
Total 4,793 4,793

 

District 19

County Marsha A. Looper (REP) Amy Stephens (REP) Total
El Paso 5,068 7,458 12,526
Total 5,068 7,458 12,526

 

District 20

County Bob Gardner (REP) Total
El Paso 8,118 8,118
Total 8,118 8,118

Top

District 21

County Lois Landgraf (REP) Albert Sweet (REP) Total
El Paso 2,293 1,506 3,799
Total 2,293 1,506 3,799

 

District 22

County Justin Everett (REP) Loren Bauman (REP) Total
Jefferson 3,664 1,978 5,642
Total 3,664 1,978 5,642

 

District 23

County Rick Enstrom (REP) Total
Jefferson 4,110 4,110
Total 4,110 4,110

 

District 24

County E. V. Leyendecker (REP) Total
Jefferson 3,890 3,890
Total 3,890 3,890

 

District 25

County Cheri Gerou (REP) Total
Jefferson 5,094 5,094
Total 5,094 5,094

Top

District 26

County Chuck McConnell (REP) Total
Eagle 1,415 1,415
Routt 1,290 1,290
Total 2,705 2,705

 

District 27

County Libby Szabo (REP) Total
Jefferson 4,969 4,969
Total 4,969 4,969

 

District 28

County Amy Attwood (REP) Total
Jefferson 3,417 3,417
Total 3,417 3,417

 

District 29

County Robert Ramirez (REP) Total
Jefferson 2,984 2,984
Total 2,984 2,984

 

District 30

County Mike Sheely (REP) Total
Adams 1,631 1,631
Total 1,631 1,631

Top

District 31

County Beth Humenik (REP) Total
Adams 2,025 2,025
Total 2,025 2,025

 

District 32

County Paul "Boots" Reimer (REP) Total
Adams 1,167 1,167
Total 1,167 1,167

 

District 33

County David J. Pigott (REP) Total
Adams 0 0
Boulder 706 706
Broomfield 3,048 3,048
Weld 0 0
Total 3,754 3,754

 

District 34

County Jodina B. Widhalm (REP) Total
Adams 2,004 2,004
Total 2,004 2,004

 

District 35

County Brian Vande Krol (REP) Total
Adams 3,033 3,033
Total 3,033 3,033

Top

District 36

County James W. Parker III (REP) Total
Arapahoe 2,083 2,083
Total 2,083 2,083

 

District 37

County Spencer Swalm (REP) Total
Arapahoe 4,674 4,674
Total 4,674 4,674

 

District 38

County Kathleen Conti (REP) Total
Arapahoe 7,770 7,770
Total 7,770 7,770

 

District 39

County Polly Lawrence (REP) Lu Ann Busse (REP) Total
Douglas 2,624 2,159 4,783
Teller 946 950 1,896
Total 3,570 3,109 6,679

 

District 40

County Cindy Acree (REP) Total
Arapahoe 2,826 2,826
Total 2,826 2,826

Top

District 42

County Mike Donald (REP) Total
Arapahoe 1,499 1,499
Total 1,499 1,499

 

District 43

County Frank McNulty (REP) Total
Douglas 4,718 4,718
Total 4,718 4,718

 

District 44

County Chris Holbert (REP) Total
Douglas 4,063 4,063
Total 4,063 4,063

 

District 45

County Carole Murray (REP) Total
Douglas 5,753 5,753
Total 5,753 5,753

Top

District 46

County Jerry Denney (REP) Total
Pueblo 3,308 3,308
Total 3,308 3,308

 

District 47

County Clarice Navarro-Ratzlaff (REP) Total
Fremont 580 580
Otero 1,333 1,333
Pueblo 2,154 2,154
Total 4,067 4,067

 

District 48

County Jeffrey Hare (REP) Stephen Humphrey (REP) Total
Weld 2,973 3,920 6,893
Total 2,973 3,920 6,893

 

District 49

County Perry L. Buck (REP) Total
Larimer 4,702 4,702
Weld 1,155 1,155
Total 5,857 5,857

 

District 50

County Skip Carlson (REP) Total
Weld 2,152 2,152
Total 2,152 2,152

Top

District 51

County Brian DelGrosso (REP) Total
Larimer 5,508 5,508
Total 5,508 5,508

 

District 52

County Bob Morain (REP) Total
Larimer 3,680 3,680
Total 3,680 3,680

 

District 53

County Jon Fye (REP) Total
Larimer 2,362 2,362
Total 2,362 2,362

 

District 54

County Jared Wright (REP) Total
Delta 831 831
Mesa 5,418 5,418
Total 6,249 6,249

 

District 55

County Ray Scott (REP) Total
Mesa 6,330 6,330
Total 6,330 6,330

Top

District 56

County Kevin Priola (REP) Total
Adams 2,158 2,158
Arapahoe 1,906 1,906
Total 4,064 4,064

 

District 57

County Bob Rankin (REP) Total
Garfield 2,599 2,599
Moffat 1,377 1,377
Rio Blanco 939 939
Total 4,915 4,915

 

District 58

County Don Coram (REP) Total
Dolores 148 148
Montezuma 2,493 2,493
Montrose 3,912 3,912
San Miguel 204 204
Total 6,757 6,757

 

District 59

County J. Paul Brown (REP) Total
Archuleta 1,064 1,064
Gunnison 345 345
Hinsdale 156 156
La Plata 2,982 2,982
Ouray 450 450
San Juan 18 18
Total 5,015 5,015

 

District 60

County James D. (Jim) Wilson (REP) Steve Collins (REP) Total
Chaffee 1,271 683 1,954
Custer 430 276 706
Fremont 2,033 1,455 3,488
Park 521 767 1,288
Total 4,255 3,181 7,436

Top

District 61

County Debra Irvine (REP) David Justice (REP) Total
Delta 1,032 1,162 2,194
Gunnison 155 146 301
Lake 83 60 143
Pitkin 216 159 375
Summit 519 222 741
Total 2,005 1,749 3,754

 

District 62

County Timothy L. Walters (REP) Total
Alamosa 802 802
Conejos 504 504
Costilla 101 101
Huerfano 369 369
Mineral 103 103
Pueblo 492 492
Rio Grande 1,084 1,084
Saguache 208 208
Total 3,663 3,663

 

District 63

County Lori Saine (REP) Mike Mazzocco (REP) (Write-In) Total
Adams 0 0 0
Weld 3,444 273 3,717
Total 3,444 273 3,717

 

District 64

County Tim Dore(REP) Total
Baca 428 428
Bent 275 275
Crowley 306 306
Elbert 2,589 2,589
Kiowa 152 152
Las Animas 471 471
Lincoln 572 572
Prowers 931 931
Washington 685 685
Total 6,409 6,409

 

District 65

County Jerry Sonnenberg (REP) Total
Cheyenne 340 340
Kit Carson 847 847
Logan 2,419 2,419
Morgan 1,877 1,877
Phillips 493 493
Sedgwick 366 366
Yuma 910 910
Total 7,252 7,252

 

Top